اخبار

آیین پایانی اولین فراخوان ایده های مسجدی برگزار شد/ تقدیر از برگزیدگان برتر + تصاویر

آیین پایانی اولین فراخوان ایده های مسجدی برگزار شد/ تقدیر از برگزیدگان برتر + تصاویر
در آیین پایانی اولین فراخوان ایده های مسجدی که با حضور مسئولین مرکز رسیدگی به امور مساجد و جمعی از فعالان عرصه های مسجد برگزار گردید،با اهدای جوایزی از برگزیدگان تقدیر به عمل آمد.

به گزارش محراب (پرتال مرکز رسیدگی به امور مساجد) در ابتدای این مراسم حجت الاسلام والمسلمین سعید کرمی معاون فرهنگی اجتماعی  مرکز رسیدگی به امور مساجد ضمن خیر مقدم به مسئولین و برگزیدگان جشنواره فراخوان ایده های مسجدی، ایده پردازی برای مساجد را امری پسندیده دانست و گفت: مساجد به عنوان خانه خداوند در فرهنگ و تمدن اسلامی از ارزش فراوانی برخوردار است و ایده پردازی در این حوزه نیز نزد خداوند بسیار پسندیده و نیکو به شمار می رود.

گزارش تصویری

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین حسین نظری دبیر علمی همایش با ارائه گزارشی در خصوص ساز و کار برگزاری فراخوان ایده های مسجدی (فام) اظهار کرد: اهدای جوایز و گزارش فرآیند داوری کلید واژه های پایانی هر همایشی به شمار می رود که فراخوان ایده های مسجدی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی افزود: بعد از اعلام فرخوان، مهلت جشنواره و تمدید مهلت ارسال آثار، غربال گری اولیه صورت گرفت که در این مرحله ایده های که ارتباطی با فرآیند مساجد نداشتند کنار گذاشته شدند.

آیین پایانی فام

دبیر علمی فراخوان ایده های مسجدی با اشاره به ارسال 850 اثر به این فرخوان تصریح کرد: 850 اثر در گام نخست به دبیرخانه این همایش ارسال شد که بعد از غربال گری، کارگاههای تخصصی داوری در این حوزه به وجود آمد.

حجت الاسلام والمسلمین نظری با بیان اینکه داوران این بخش از بهترین متخصصان هستند، عنوان کرد: داوران در این بخش برای قالب مدنظر از بهترین و متخصص ترین ها به شمار می روند و از ترکیب کمی و کیفی خاصی پیروی می کنند.

وی ادامه داد: ترکیب کمی و کیفی این بخش متشکل از یک داور فنی، یک داور محتوایی و دبیر علمی به عنوان ناظر دبیرخانه است که 70 درصد امتیاز نهایی را داور فنی و 30 درصد باقی مانده را داور محتوایی و ناظر دبیر خانه اعمال می نمایند.

دبیر علمی فراخوان ایده های مسجدی در خصوص بخش مقالات هم گفت: در این بخش به دلیل حجم بالا و درهم تنیدگی بیشتر بخش فنی با محتوا در گام نخست با ترکیبی 11 نفره از داوران محترم حوزوی و دانشگاهی به سرپرستی دکتر لطیفی آثار ارزیابی گردید و مقالات بالای 60 امتیاز مجددا ارزیابی شدند که متناسب با سطح مقالات تیم سه نفره ای در خصوص مقالات قضاوت نهایی را به انجام رساندند.

حجت الاسلام والمسلمین نظری بخش ایده ها را مهم ترین بخش دانست و بیان کرد این بخش مهم ترین بخش رقابتی فام به شمار می رود که با همت داوران محترم غربالگری اولیه در این خصوص انجام شد و ایده های نهایی براساس ملاک های صرفا کیفی انتخاب شدند.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین محمدی پیام در خصوص ایده های ارسال شده به این فراخوان اظهار کرد: سعی شده که ایده های خوب و مناسبی که به جشنواره ارائه شد بعد از پالایش و تفکیک در یک بانک ایده ای مناسب قرار بگیرد.

  

آیین پایانی اولین فراخوان ایده های مسجدی  2

 

وی افزود: در این بخش ایده ها دسته بندی شده و امکان بررسی ایده برای داوران و همچنین ایده پردازان فراهم می شود به شکلی که ایده پرداز در خصوص ارزش ایده خود و همچنین کیفیت این ایده اطلاعاتی را به دست می آورد.

مسئول علمی فراخوان ایده های مسجدی تبدیل ایده ها به ایده های جهانی را از دستاوردهای مهم ایجاد بانک ایده های مسجدی دانست و خاطرنشان کرد: ایده های ایجاد شده به عنوان ایده هایی در سطح جهان اسلام سنجیده می شود و با یک دسته بندی مناسب امکان تاثیر گذاری آن در سطح جهان اسلام به ایده پرداز معرفی می شود.

حجت الاسلام والمسلمین محمدی پیام در پایان ارتباط مداوم میان ایده پردازان و بانک ایده ها را مهم و ضروری دانست و گفت: ارتباط دائم میان ایده پرداز و ایده های مختلف امکان رشد و شکوفایی ذهن ایده پردازان در بخش های مختلف را فراهم می کند.

در ادامه این مراسم، برگزیدگان بخش های مختلف و داوران همایش به بحث و تبادل نظر برای رسیدن به راهکارهای مفید استفاده از کارکردهای مساجد پرداختند.

 

سخنان رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد در آیین پایانی فراخوان ایده های مسجدی (فام)

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد برگزاری جشنوازه فام را اقدامی نیکو در جهت ایجاد نشاط و شادابی در مساجد دانست.

 حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد حاج علی اکبری، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در آئین اختتامیه جشنواره فام با اشاره به اهمیت پویایی و نشا خانه های خدا اظهار کرد: پویایی و نشاط خانه های خدا از اهمیت فراوانی برخوردار است و همواره جز تاکیدات مهم مقام معظم رهبری به شمار می رود.

وی به ضرورت فعالسازی ظرفیت عظیم مساجد اشاره کرد و گفت: مساجد ظرفیت عظیم و ناشناخته ای دارند که باید با ایده های نو و ممتاز به جامعه معرفی شوند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان اینکه در حال حاضر به فعالیت همه جانبه مساجد بیش از گذشته نیازمندیم تصریح کرد: در شرایط فعلی با توجه به هجمه فرهنگی که دشمنان علیه ما آغاز کرده اند غیر فعال بودن مساجد آسیب زننده است و فعالیت همه جانبه این پایگاههای الهی بیش از گذشته احساس می شود.

 آیین پایانی اولین فراخوان ایده های مسجدی  11

 حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری نشاط و بالندگی مساجد را آرزوی همه خوبان و صالحان دانست و بیان کرد: نشاط و بالندگی مساجد آرزوی همه نیکان و صالحان روزگار و از جمله رهبر معظم انقلاب است و برای بالندگی آن نیاز به کوشش دو چندان بیش از گذشته احساس می شود.

وی به دیدار خود با مقام معظم رهبری بعد از حضور در مرکز رسیدگی به امور مساجد اشاره و خاطرنشان کرد: در این دیدار مقام معظم رهبری مطالبه ای مبنی بر تلاش در جهت ایجاد نشاط در مساجد را مطرح کردند که مطالبه ای بر حق به شمار می رود.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد به تاکید خداوند متعال و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به تفکر اشاره کرد و افزود: خداوند متعال بیش از همه چیز انسان را به تفکر دعوت کرده اند و احادیث فراوانی هم در حوزه اهمیت تفکر و برتری آن بر عبادت وجود دارد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری بر همین اساس عنوان کرد: تفکر در حوزه مساجد هم از اهمیت فراوانی برخوردار است و موجب به وجود آمدن ایده های ممتاز می شود و ما از برگزاری چنین جشنواره ای قصد ایجاد تفکر در حوزه مسجد را داشتیم.

وی جشنواره فام را گامی مبارک در حوزه تحول در بخش مساجد دانست و بیان کرد: تحول در حوزه مساجد با گام مبارکی به نام جشنواره فام آغاز شده است که برکات فراوانی را داشته است و نیاز به اندیشه در این حوزه را به خوبی مشخص کرد.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد به طرح خواندن یک صفحه از قرآن بعد از نماز یومیه در مساجد اشاره کرد و گفت: گاهی یک طرح منشاء یک تحول بزرگ در یک بخش می شود که ایده خواندن یک صفحه از قرآن بعد از نماز های یومیه از مهم ترین این طرح ها به شمار می رود.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری افزود: متاسفانه چند سال قبل نشانی از ارتباط قرآن با مساجد وجود نداشت ولی این طرح این خلاء را به خوبی برطرف کرد و در حال حاضر می بینیم که علاوه بر تلاوت یک صفحه قرآن یک صفحه ترجمه یا بخشی از تفسیر قرآن هم خوانده می شود.

 آیین پایانی اولین فراخوان ایده های مسجدی  45

 

وی به تاکید رهبر معظم رانقلاب اسلامی به کرسی های تلاوت قرآن در مساجد اشاره کرد و گفت: تاکید اخیر رهبر معظم انقلاب به کرسی های تلاوت قرآن در مساجد بسیار مهم و تاثیر گذار است به شکلی که این مسئله نیز در حال نهادینه شدن در مساجد است.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد به استعداد برتر مردم ایران اشاره کرد و گفت: مردم ایران از گذشته به داشتن ذوق و استعداد برتر معروف شده اند به همین دلیل تفکر و ایده پردازی جوانان ما در حوزه مساجد می تواند بسیار موثر باشد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری به تاکید امیرالمومنین(ع) به مشورت با جوانان اشاره کرد و بیان کرد: امیر المومنین(ع) بارها به مشورت با جوانان توصیه کرده اند زیرا ذهن آن ها قابلیت ارائه ایده های ممتاز را دارد.

وی در پایان ایجاد دبیرخانه دائمی برای جشنواره فام را ضروری دانست و گفت: این عمل نیکو باید تداوم داشته باشد که ایجاد دبیرخانه دائمی مهم ترین کاری است که باید در این زمینه انجام بگیرد.

پس از سخنرانی رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد، ضمن رونمایی از پوستر و تیزر فام 94، با اهدای لوح تقدیر و جوایز از برگزیدگان این جشنواره تقدیر به عمل آمد که مشروح آن بدین شرح است:

 

 برگزیدگان بخش ایده پردازی فراخوان ایده های مسجدی

برگزیدگان بخش ایده پردازی فراخوان ایده های مسجدی با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد حاج علی اکبری  رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد مورد تقدیر قرار گرفتند.

بنابراین گزارش محمدرضا محمدی پیام و محمد مهدی نعیمی به ترتیب رتبه های نخست بخش ایده های برتر را به خود اختصاص دادند.

همچنین از آثار عسکر آقایی، فاطمه عمادی پور، سید ذبیح الله موسوی، غلامحسین عاطفت،الیاس زارع، احمدرضا کمالی، داریوش فدویان، ابراهیم جنبی بحرینی، علی جعفری، انجمن شهید بهروز محمدی، حجت الاسلام والمسلمین هادی قهار، میثم لطیفی و روح الله زارینی تقدیر به عمل آمد.

آیین پایانی اولین فراخوان ایده های مسجدی  47   

 

 تقدیر از برگزیدگان بخش مقالات فام

در ادامه این مراسم از برگزیدگان بخش مقالات از جشنواره تقدیر به عمل آمد.

رتبه نخست بخش مقالات به محسن موحدی رسید و حمید میرعباسی و محمد صادقی به ترتیب حائز رتبه های دوم و سوم شدند.


برگزیدگان بخش های کتاب، داستان و شعر

 برگزیدگان بخش های کتاب، داستان و شعر فراخوان ایده های مسجدی با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد حاج علی اکبری  رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد مورد تقدیر قرار گرفتند.

بنابراین گزارش در بخش کتاب، اثر سید حسن صانعی مورد تقدیر قرار گرفت.

در بخش شعر نیز اشعار علی فردوسی، آرش پورعلیزاده و صفورا پور ابراهیمی به ترتیب حائز رتبه های اول تا سوم شدند.

در بخش داستان مونا اسکندری رتبه اول و زهرا احمدی آبدشتی رتبه دوم را به دست آوردند.

آیین پایانی اولین فراخوان ایده های مسجدی  20  

 

برگزیدگان بخش های فیلم، فیلم نامه و عکس

بنابراین گزارش در بخش فیلم جمال عود سیمین حائز رتبه اول شد و محمد تقی رحمتی و محمد حسین صفری رتبه های دوم و سوم را کسب کردند.

در بخش فیلم نامه داوود جلیلی رتبه اول را به دست آورد و رتبه های دوم و سوم هم به ترتیب به ملیحه عزیزی مفرد و محمد آریانی رسید.
در بخش عکس نیز اثر حسن علیزاده مورد تقدیر قرار گرفت.

 

 

 

۵ شهریور ۱۳۹۳ ۱۷:۵۰